MUDr. Irena Kašparová
Poskytovaná péče
Zubní ordinace Slaný
Preventivní prohlídky
Zdravotní pojišťovny hradí preventivní prohlídku dospělým 1x za rok a dětem do 18let 2x za rok. Při preventivní prohlídce se zjišťuje přítomnost kazu, ortodontických anomálií, parodontopatií a přítomnost patologických útvarů v dutině ústní.
Součástí preventivní prohlídky je základní odstranění zubního kamene. Pokud má pacient problémy s dásněmi, popř. trpí onemocněním parodontu, doporučujeme návštěvu Dentální hygieny.
Snímací náhrady
Částečné snímací náhrady - zhotovují se, pokud jsou ztráty zubů tak rozsáhlé, že je nelze nahradit fixními můstky. Náhrady jsou podle složitosti konstrukce častečně hrazeny nebo zcela hrazeny zdravotnimi pojišťovnami.
Celkové náhrady - zhotovují se při úplné ztrátě všech zubů v čelisti. Tyto náhrady jsou zcela hrazeny zdravotními pojišťovnami
Zubní korunky
Zhotovují se v případech, kdy již nelze ztrátu zubu nahradit výplní.. Zlepšují funkčnost a vzhled zubu. Zubní korunky jsou celokovové, pryskyřičné, fasetované, kovokeramické i celokeramické. Liší se estetikou a cenou.
Výplně zubů
Amalgamové výplně - v naší ordinaci používáme kapslovaný amalgam. Amalgam se ve stomatologii používá více než 150 let, aniž by pro pacienty znamenal zdravotní riziko. I když není právě estetický, je poměrně trvanlivý a navíc snese i méně pečlivou zubní hygienu ze strany pacienta. Z důvodu nízké ceny je tato výplň hrazena zdravotními pojišťovnami.
Skloionomerní výplně - jsou bílé výplně, jejichž základní složkou je fluorohlinitokřemičité sklo. Jejich fyzikální a chemické vlastnosti jsou velmi podobné tvrdým zubním tkáním, uvolňují fluoridy a mají schopnost poškozenou zubní tkáň léčit. Skloionomerní cementy mají nejvyšší antibakteriální vlastnosti. Nevýhodou je jejich nízká estetika.
Fotokompozitní výplně – jsou esteticky nejlepší výplně. Jsou téměř nerozeznatelné od vlastního zubu. Jejich nevýhodou je vysoká citlivost na techniku zhotovení výplně a jejich pracnost. U fotokompozitních výplní je vysoké riziko vzniku sekundárních kazů, tudíž vyžadují perfektní ústní hygienu.
Endodontická léčba zubu – pokud zubní kaz zasáhl dřeňovou dutinu (nerv), přistupuje se k ošetření zubních kanálků. Pomocí speciálních kořenových nástrojů se ze zubních kanálků zcela odstraní infikovaná tkáň, kanálek se desinfekčními výplachy a léčivými vložkami léčí a nakonec se kořenový kanálek plní vhodnou výplní. Pokud je ztráta tvrdých zubních tkání větší, je vhodné takovýto zub zpevnit zubní korunkou.
Fixní můstky
V případě ztráty jednoho či více zubů se zhotovují můstky, které jsou z obdobných materiálů jako korunky. V tomto případě je nutné vždy obrousit sousední zuby, na které se fixní můstek nacementuje.